Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce)

Gastronomi ve mutfak sanatları lisans programı kültür dahil, gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve birçok bilim dalını içine alan bir programdır. Bundan dolayı Gastronomi ve mutfak sanatları müfredatında yer alan dersler çeşitlilik göstermekte ve sadece mutfakta işlenmemektedir. Gastronomi ve mutfak sanatları alanında yüksek öğrenim gören öğrenciler, sanatı içerisinde sıkça barındıran dersler almakla birlikte gıda, gıda muhafazası, gıda yönetimi, iş sağlığı, girişimcilik, yemek pişirme teknikleri, beslenme ve diyetetik dahil geniş yelpazede dersleri almaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, mutfağa, yemeklere, yemek yapmaya ilgisi olanların, mutfak sanatları konusunda bilimsel eğitim alma olanağı sağlar. Yiyecekler ve içecekler hakkında detaylı bilgi alma, bilimsel ve sanatsal bir bakış açısına sahip olma gibi kazançları vardır. Verilen eğitimler sonucunda sektöre nitelikli çalışan sağlama ana amaçtır. Bu bölümde yer almak isteyenler için yemek ve yemek sanatlarına ilgisi olması eğitim hayatlarına yardımcı olur.
Gastronomi ve Mutfak Sanatları programı teorik eğitimden daha fazla uygulama dersleri ve tecrübe etmeye dayalı ders programlarına sahiptir. Bu programda öğrenim gören öğrenciler zamanlarının çoğunu mutfak dersliklerinde geçirirler.

KKTC ve Türkiye’de son yıllarda popüler olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları programı, iş olanakları konusunda da birçok sektörden daha rahat iyi bir pozisyonda bulunmaktadır. Program mezunları mezun olduktan sonra birçok alanda rahatlıkla iş bulabilirler. Lisans eğitimini tamamlamış kişiler tercihlerine göre otellerde, restoranlarda, turistik gemilerde, gastronomi ile ilgilenen medya kuruluşlarında ve devlette iş bulabilmektedirler.

Çevrimiçi Başvuru Formu

HEMEN BAŞVUR
Hemen Bilgi Al
1
Merhaba, Bizimle iletişime geçebilirsiniz.