KORONAVİRÜS (COVID-19)

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs ülkemizde de görüldü. Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi olarak virüse karşı önlemlerimizi aldık. Öğrencilerimizi ve personelimizi virüs hakkında bilgilendirdik ve virüsten korunmak için alınabilecek önlemleri kendilerine aktardık. Binamızı baştan sonra dezenfekte ederek çeşitli noktalara herkesin faydalanabileceği dezenfektanlar yerleştirdik. Öncelikle öğrencilerimizden, akademik ve idari personelimizden panik olmamalarını, bu süreç boyunca sakin kalmalarını ve kaynağı belirsiz olan açıklamalara itimat etmemelerini rica ediyoruz. Bu süreç boyunca yalnızca uzmanlar tarafından yapılan resmi açıklamaları takip etmek çok önemli. Bu konu hakkında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı sayfasından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ÖNLEMLER

COVID-19, solunum sistemi yollu damlacıklarla yayılan bir virüs olup hastalığı taşıyan bir insan öksürdüğünde veya hapşırdığında etrafa yayılabilir.

Bu damlacıkların bulunduğu yüzeylere dokunarak kirlenen eller ağız, burun, göz veya yüzün farklı bölgelerine temas ettirilirse virüs kapılabilir. Virüsten korunmak için alınabilecek çok basit ve etkili önemler mevcut.

• Ellerinizi sık sık en az 20 saniye olacak şekilde su ve sabunla yıkayın.

• Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde bulunuyorsanız asansör ve kapı girişi gibi yerlerde bulunan dezenfektanları kullanabilirsiniz.

• Kirli ellerle yüzünüze dokunmayın.

• Ellerinizi dezenfekte etmek için %80 alkol içeren kolonyaları kullanabilirsiniz.

• Hapşırma ve öksürme esnasında ağzınızı ellerinizle değil kolunuzla kapatın.

• El sıkışma, öpme ve sarılma gibi selamlama şekilleri yerine temas kurmadan selam verin.

• Grip veya soğuk algılığı belirtileri gösteriyorsunuz sağlık durumunuzu daha tedbirli takip ederek dikkat edin.

• Mümkünse bu süreçte toplu taşıma kullanmaktan kaçının.

Burayı tıklayarak Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde koronavirüse karşı alınan tedbirler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

KENDİNİZİ HASTA HİSSEDİYORSANIZ

  • Öksürük, solunum bozukluğu, ateş ve boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa hemen bir doktora danışarak bir sağlık merkezine gidin.
  • Bu belirtileri hissediyorsanız Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi birimlerinden birine ulaşarak iletişime geçin.
  • Sağlık hizmetine başvuramayacak kadar hasta hissediyorsanız 0533 850 11 88 / 0548 850 11 88 Acil Durum numaralarını arayarak sağlık durumunuzu açıklayın ve yardım isteyin.

BAHÇEŞEHİR KIBRIS ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ ARKADAŞLARINIZDAN VEYA ÖĞRENCİLERİNİZDEN BİRİ HASTA HİSSEDİYORSA

  • Bir öğrenci ateş, öksürük, solunum zorluğu gibi belirtilerden şikayetçiyse bu öğrenci hemen bir sağlık birimine yönlendirilmelidir.
  • Hemşire ve öğrenci tıbbi maske kullanmalıdır. Öğrencinin ailesine sağlık durumu hakkında bilgi verilmelidir ve öğrencinin sağlık birimlerine ulaşımına yardım edilmelidir.
  • Solunum zorluğu veya ateşi olan öğrenciler, kapalı bir alanda gözetim altında tutulmalıdır ve diğer öğrencilerle bir arada bulunmamalıdır.

Tıbbi Maske Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Kumaş veya bez gibi maddeler sizi virüsten korumaz. Kurallara uygun şekilde kullanılmayan maskeler, virüsün yayılması açısından daha tehlikeli bir ortam oluşturabilir. Hasta hissediyorsanız veya hasta olduğunuza dair teşhis konulduysa diğer insanlara bulaşmasını engellemek adına bir tıbbi maske takmanız gerekir.

Ameliyat Eldiveni Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Koronavirüse karşı steril eldivenler kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu eldivenler yalnızca belli koşullar altında sağlık personeli tarafından kullanılır. Bu eldivenler, kullanıldıktan bir süre sonra virüse karşı koruma sağlamaz hale gelir. Bu sebeple kullanılmaları önerilmemektedir.

Daha Fazla Bilgi İçin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

Detaylı Bilgi
Hemen Bilgi Al
1
Merhaba, Bizimle iletişime geçebilirsiniz.