Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada olup mükemmel iklimi, sıcak insanları, çeşitli kültür ve doğal güzellikleriyle tanınan bir ülkedir. %70’i Türkiye’den olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen öğrencisiyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. KKTC’de altı ilçe bulunur. Bunlar; Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke’dir. BAU Global eğitim ağının en yeni üyesi olan Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi, Kıbrıs’ta 2017 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Her mevsim yeşil kalan maki bitki örtüsüyle Kıbrıs, Akdeniz’in tarih ve kültür merkezidir. Ilıman hava özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığıyla öğrencilere eğitim için ideal bir ortam hazırlar.

LEFKOŞA

KKTC’nin başkenti olan Lefkoşa, adanın en büyük şehirlerinden biridir. Lefkoşa Kıbrıs’ın ekonomi, ticaret ve özellikle kültür açısından en önemli şehridir. Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan yeşil hat, Lefkoşa’yı ikiye ayırarak dünyada ikiye ayrılmış tek başkent olma özelliğini taşır.

Surlariçi

Turistler açısından çok rağbet gören Surlariçi; tarihi yapıları, eski binaları, daracık sokakları ve yeniden yapılanma ile açılan yeni işletmeleri ile Lefkoşa’nın uğrak bölgelerinden biri haline gelmiştir. Burası; kafeleri, barları, görüntüsü ve canlılığıyla dikkat çeken bir bölgedir.

Dereboyu

Dereboyu, Lefkoşa’nın alış veriş merkezi diyebileceğimiz bir caddesidir. Birçok mağaza, kafe, restoran ve barlarıyla Dereboyu, vakit geçirmek için en iyi yerlerden biridir.

GİRNE

Girne Kıbrıs’ın bir liman kentidir. Girne kenti ve çevresi, Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkentidir. Kentin güneyinde Girne Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz bulunur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzey kıyılarında yer alan Girne 6.000 yıllık bir tarihe sahip olmakla beraber uygarlıklara ve onların bıraktıkları tarihi eserlerine, kilometrelerce doğal sahillere, soğuk denize ve ılıman iklime sahip bir tatil kentidir.

Girne Limanı

Şehrin merkezinde yer alan antik liman, Girne Kalesi’nin hemen yanında yer alır. Liman boyunca hem yerli halk, hem de turistlerin rağbet ettiği lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları, yürüme mesafesindeki alışveriş merkeziyle Akdeniz’in en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Karmi

Karmi, Girne’nin batısında yer alan Kıbrıs’ta bir köydür. Beşparmak Dağları’nın yamaçlarındaki Karmi Köyü, daracık yürüyüş yolu ve değişik sokak isimleriyle, bahçelerdeki rengarenk çiçekleriyle, doğa güzelliği, rüstik görünüşü, tertemiz dağ ve deniz havasıyla adanın doğal güzellikleri en fazla olan bölgelerinden biridir.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa Kıbrıs Adası’nın diğer bir liman kentidir. Mağusa, Akdeniz’in en fazla güçlendirilmiş limanlarından biridir. Yakın Doğu ile Avrupa arasında bir basamak oluşturur. Tarihi yerler ve yapılar açısından da çok zengindir. Gazimağusa’nın altın kumsalları, dünyanın en iyi bilinen plajları arasında yer alır. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali yapılmaktadır.

Mağusa Kaleiçi

Kaleiçi, Gazimağusa’nın en eski ve önemli yerlerinden olup etrafı tarihi surlarla ve yapılarla çevrilidir. Burada otantik ve rüstik görünümlü restoranlar ve butikler bulunur. Bunların yanında tarihi açıdan önemli yapıtlarda vardır.

Salamis Caddesi

İsmini tarihi ve önemli bir yer olan Salamis Harabeleri’nden alan Salamis Caddesi, Gazimağusa’nın en uğrak caddesidir. Burada kafeler, restoranlar, barlar, mağazalar ve çeşitli eğlence yerleri vardır.

İklim

Yılın en az 300 günü güneşli ve açık geçen hava koşulları ve ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı ile Kıbrıs eğitim için ideal bir ortam sağlar. Kıbrıs’ta tipik Akdeniz iklimi yaşanır.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişkenlik gösterir.

Elektrik

 KKTC’de elektrik Türkiye’deki gibi 220/240V A/C 50Hz olup üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli her tür eşyanızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tüm marketlerde ikili prizleri üçlü prize çeviren adaptörler kolaylıkla ve ucuza temin edilebilir.

Trafik

Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı sol şeritten akmaktadır. Bu yüzden araba sürerken veya yürürken dikkat edilmelidir.

Saat

KKTC yaz aylarında UTC +3, kış aylarında ise UTC +2 zaman dilimini kullanmaktadır.

Dil

Resmi dili Türkçedir. Bununla beraber halkın konuştuğu dil Kıbrıs Türk lehçesidir.

Para Birimi

Tedavüldeki para birimi Türk Lirası’dır.

Toplu Taşıma

Günlük ulaşım için kullanabileceğiniz toplu taşıma yöntemlerinden biri dolmuşlardır. Bulunduğunuz yerdeki terminallerden ya da güzergah üzerindeki noktalardan bu araçları kullanabilirsiniz.

Telefon

KKTC telefon kodları +90 ya da 0090’dır. Sabit hatlar için +392 kodu kullanılmaktadır.

Posta Kodu

Yurt dışından gelecek olan postalar için adresinin sonuna ‘99010” posta kodu eklenmesi gerekmektedir.

Örneğin: “Telefon Numarası, Ad-Soyad, sokak ismi, kapı numarası, bölge ismi, Lefkoşa, KKTC, 99010”.

Acil Numaralar

Polis 155
Ambulans 112
İtfaiye 199
Orman yangını 177

Hastaneler

Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi- Lefkoşa 0392 228 54 41-223 24 41

Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi- Girne 0392 815 22 66

Gazimağusa Devlet Hastanesi- Gazimağusa 0392 366 28 76-366 53 28

Cengiz Topel Devlet Hastanesi- Lefke 0392 723 63 29-723 63 51

Hemen Bilgi Al
1
Merhaba, Bizimle iletişime geçebilirsiniz.